Rubriky
Důchody

Valorizace 2025: změny a novinky přehledně

Aktualizováno: 10. 7. 2024

Starobní důchody by se mohly od ledna zvýšit v průměru o 356 korun. Přesná částka bude stanovena na základě vývoje mezd, jak uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Průměrný důchod by tak mohl dosáhnout 21 078 korun. Důchody starobní, invalidní a pozůstalostní se pravidelně zvyšují na začátku roku podle zákonných předpisů, které zohledňují růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Poslední zvýšení proběhlo letos v lednu, kdy se všem důchodcům přidalo 360 korun.

„Průměrný starobní důchod v příštím roce překročí 21 tisíc korun. V příštím roce bude průměrný důchod 21 078 korun. Nyní, v červnu, činí průměrný důchod 20 708 korun,“ uvedl Jurečka.

Důchod se skládá ze dvou částí. Solidární pevná výměra je pro všechny stejná a představuje deset procent průměrné mzdy. Letos činí 4400 korun a od ledna by se podle ministra měla zvýšit o 290 korun na 4690 korun. V zásluhovém procentním dílu se odráží výše výdělku, odpracované roky a počet vychovaných dětí. Tento díl by se mohl od ledna zvýšit o 0,4 procenta. Lidé, kteří nastoupili do předčasného důchodu po říjnu loňského roku a ještě nedosáhli řádného důchodového věku, by dostali navýšenou jen solidární část.

Navýšení důchodů se vypočítává z průměrné mzdy, průměrné starobní penze, růstu cen u domácností důchodců a růstu reálného výdělku. Bere se v úvahu přírůstek indexu spotřebitelských cen za období od loňského července do konce letošního června, průměrná penze za červen a očekávaná průměrná mzda pro příští rok. Podle Jurečky dosáhl přírůstek cen u domácností důchodců za sledované období 1,7 procenta.

Invalidních důchodců bylo přes 411 tisíc, zatímco vdovské, vdovecké a sirotčí důchody byly udělovány lehce přes 65 tisícům lidí. Několik desítek tisíc důchodů dále poskytují systémy ministerstev obrany, spravedlnosti a vnitra, přičemž průměrné starobní důchody v těchto systémech jsou o několik tisíc korun vyšší.

Důchod se skládá ze dvou složek. Solidární pevná výměra je jednotná pro všechny a představuje deset procent průměrné mzdy, což letos činí 4400 korun. Zásluhový procentní díl pak zohledňuje výši výdělku, odpracované roky a počet vychovaných dětí.

Při vysoké inflaci může dojít k mimořádnému zvýšení důchodů i v polovině roku. Mimořádné navýšení se provádí, pokud součet meziměsíční inflace překročí pět procent. Letos k této situaci nedošlo, takže mimořádné navýšení nebude.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *